دوره های خیاطی ، دوره های آموزش طراحی لباس

دوره های خیاطی، در زیر دوره های آموزش خیاطی و طراحی لباس آمده شما میتوانید دوره آموزش خیاطی مورد نظر خود را انتخاب نمایید و جهت توضیحات تکمیلی با ما تماس بگیرید.

هنرِ خلقِ پوشاک و اشیاء کاربردی از پارچه است که قدمتی دیرینه در تاریخ بشر دارد. این هنر نه تنها به شما در خلق لباس‌های زیبا و منحصر به فرد کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به عنوان یک منبع درآمد و یا سرگرمی لذت‌بخش نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 

دوره های خیاطی

معرفی انواع دوره های خیاطی

دوره آموزش خیاطی شامل چندین دوره زیر است. دوره های طراحی لباس نیز جزء دوره آموزش خیاطی و در مراحل پیشرفته قرار دارند. دنیای خیاطی دنیایی جذاب و متنوع است که با خلاقیت و مهارت شما عجین می‌شود. دوره‌های آموزشی خیاطی به شما کمک می‌کنند تا با اصول اولیه و تخصصی این هنر آشنا شده و مهارت‌های خود را در این زمینه ارتقا دهید. در اینجا به معرفی انواع دوره های خیاطی می‌پردازیم.

دوره های مقدماتی خیاطی

این دوره ها برای افراد مبتدی طراحی شده اند و اصول اولیه خیاطی مانند شناخت ابزار و لوازم خیاطی، نحوه ی دوخت های ساده و … را آموزش می دهند.

دوره نازک دوزی زنانه

این دوره آموزش خیاطی اولین دوره‌ای است که افراد مبتدی در آن شرکت می‌کنند و در انتهای دوره نازک دوزی زنانه می‌توانند انواع دامن، بالاتنه و پیراهن‌های ساده را بدوزند. در این دوره آموزش خیاطی، هنرجویان با اصول اولیه مانند روش کشیدن الگو، برش پارچه، دوخت با دست و دوخت با چرخ‌خیاطی آشنا می‌شوند.

این دوره آموزشی از سرفصل های آموزش خیاطی، به گونه‌ای طراحی شده است که پایه‌ای محکم را برای افراد تازه‌کار فراهم می‌کند تا بتوانند در دوره‌های پیشرفته‌تر مانند دوره های طراحی لباس شرکت کنند. به خاطر داشته باشید که محتوای این دوره آموزش خیاطی ممکن است در آموزشگاه‌های مختلف متفاوت باشد.

دوره ضخیم دوزی زنانه

ضخیم دوزی یک دوره آموزش خیاطی است که بر دوخت لباس‌های ضخیم تمرکز دارد. اگر قصد دارید پالتو، ژاکت و یا مانتوهای ضخیم را بدوزید، دوره ضخیم دوزی زنانه آن‌چه را نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهد. آشنایی با انواع پارچه‌های ضخیم و کار با آن‌ها، الگوکشی برای پارچه‌های ضخیم، روش آسترکشی و دوخت محکم و چگونگی لایی‌زدن از جمله مواردی است که سرفصل های دوره خیاطی را تشکیل می‌دهد.

این دوره آموزش خیاطی در حقیقت تکمیل‌کننده دوره نازک دوزی است و مهارت هنرجویان را برای کار با پارچه‌های ضخیم بیشتر می‌کند.

دوره های تخصصی خیاطی

این دوره ها برای افراد باتجربه تر طراحی شده اند و به آموزش تکنیک های پیشرفته ی خیاطی مانند الگوسازی پیشرفته، دوخت لباس های مجلسی و … می پردازند. این دوره آموزش خیاطی در حقیقت تکمیل‌کننده دوره نازک دوزی است و مهارت هنرجویان را برای کار با پارچه‌های ضخیم بیشتر می‌کند.

دوره مانتو دوز

دوره آموزش مانتو‌ دوزی یکی از پرطرفدارترین دوره های آموزشی در این حوزه محسوب می‌شود. همه افرادی که دوره نازک‌دوزی را گذرانده‌اند می‌توانند در این کلاس‌ها شرکت کنند.

دوخت انواع مانتو با مدل‌ها و جنس‌های مختلف مفاد آموزشی این دوره را تشکیل می‌دهد. برای مثال افراد پس از شرکت در دوره مانتو دوز زنانه می‌توانند انواع مدل‌های مانتو از جمله مانتو ساده، خفاشی، اسپرت، جلو باز، کتی و عبایی را بدوزند.

قیمت دوره های خیاطی دوخت مانتو، با توجه به هزینه‌های بالای خرید مانتوی آماده بسیار مقرون‌به‌صرفه و مناسب است.

دوره لباس شب و عروس

دوره لباس شب و عروس یک دوره تکمیلی از دوره های خیاطی است. به‌عبارت دیگر قبل از گذراندن آن لازم است سایر دوره‌های مرتبط به پایان رسیده باشد. برخی از سرفصل های دوره لباس شب و عروس شامل دوخت کرست، دوخت فنر در بالاتنه، دوخت بالاتنه تور و اپلیکه‌کردن آن و …. است.

دوره لباس شب و عروس برای افرادی که می‌خواهند از این طریق درآمد کسب کنند و به مهارت‌های عادی خیاطی تسلط دارند، بسیار عالی است. با گذراندن سرفصل های دوره خیاطی لباس شب، با کمی تمرین و اشتیاق می‌توانید لباس‌های عروس و شب بسیار زیبایی بدوزید.

لازم به ذکر است که قیمت دوره های آموزشی پیشرفته، مانند این دوره، از قیمت دوره های آموزش خیاطی مبتدی بیشتر است.

سرفصل و قیمت های دوره های خیاطی

دوره های طراحی لباس

دوره های طراحی لباس زنانه دوره‌ای است که اصول طراحی لباس زنانه از جمله پیراهن، دامن، بلوز، شلوار و غیره را آموزش می دهد. این دوره موضوعات مختلفی مانند طراحی و الگوسازی، انتخاب پارچه، تئوری رنگ و دوخت لباس را پوشش می دهد. همچنین ممکن است شامل کلاس‌هایی در مورد تاریخچه مد، تجزیه‌و‌تحلیل روند مد و جنبه‌های تجاری صنعت خیاطی باشد.

هدف از دوره طراحی لباس ، تجهیز هنرجویان به مهارت‌ها و دانش مورد نیاز برای طراحی‌های شخصی و راه‌اندازی خط مد شخصی خود است.

یک خیاط ماهر و حرفه‌ای لازم است با طراحی لباس نیز آشنایی داشته باشد تا بتواند رنگ، جنس، مدل و بافت پارچه را با هم هماهنگ کرده و لباس‌هایی را بدوزد که از نظر زیبایی‌شناسی در سطح حرفه‌ای قرار دارند.

دوره ژورنال‌ شناسی

یکی  دیگر از دوره های خیاطی که پیشرفته محسوب می‌شود، ژورنال‌شناسی است. این دوره به هنر‌آموزان در مورد صنعت مد و نحوه گزارش آن در مجلات آموزش می‌دهد. هنرجویان در مورد تاریخچه مد، روندهای فعلی و جنبه تجاری صنعت یاد می‌گیرند.

این دوره ممکن است موضوعاتی مانند عکاسی مد، استایل، نوشتن برای نشریات مد و گزارش رویدادهای مد را پوشش دهد. هدف از ژورنال‌شناسی، تجهیز هنرآموزان به مهارت‌ها و دانش مورد نیاز برای تبدیل‌شدن به روزنامه‌نگار و گزارش‌گر مد است.

البته لازم به ذکر است که مفاد آموزشی ژورنال‌شناسی ممکن است در جاهایی با طراحی لباس هم‌پوشانی داشته باشد.

ممکن است بر اساس تقاضا و شرایط، برخی از دوره های آموزشی به دوره‌های ذکر‌شده در این صفحه اضافه شده و یا از آن‌ها حذف شوند. برای مثال دوره شلوار‌دوزی زنانه و بافندگی برخی از دوره‌های مکمل هستند.

انتخاب دوره ی مناسب

انتخاب دوره ی مناسب خیاطی به سطح مهارت، علاقه و هدف شما بستگی دارد. اگر مبتدی هستید، بهتر است با دوره های مقدماتی شروع کنید و پس از کسب مهارت های اولیه، به سراغ دوره های تخصصی تر بروید.

نکاتی برای انتخاب دوره ی مناسب:

 • سطح مهارت خود را در نظر بگیرید.

 • نوع دوره ی آموزشی را انتخاب کنید.

 • برنامه ی آموزشی موسسه را بررسی کنید.

 • نظرات و تجربیات سایر هنرجویان را مطالعه کنید.

 • از اعتبار و سابقه ی موسسه ی آموزشی اطمینان حاصل کنید.

سرفصل های دوره های آموزش خیاطی

سرفصل های این دوره های آموزشی بر اساس نوع دوره متفاوت است. اما سرفصل‌های زیر معمولا در همه دوره‌های دوخت وجود دارند:

 • الگو کشی و تغییرات در الگو
 • تمرین مهارت دوخت
 • آشنایی با تمایزات دوره نسبت به دوره آموزشی قبل
 • یادگیری مهارت‌های جدید

با این حال باید در نظر بگیرید دوره ژورنال‌ شناسی ممکن است شامل سرفصل‌های فوق نباشد.

قیمت دوره های خیاطی

قیمت دوره های آموزشی خیاطی به عوامل مختلفی وابسته است. برخی از عواملی که بر قیمت دوره تاثیر می‌گذارند شامل موارد زیر هستند:

 • محل جغرافیایی آموزشگاه
 • امکاناتی که آموزشگاه برای دوره‌های مختلف ارائه می‌دهد.
 • نوع دوره (پیشرفته و یا مبتدی)
 • مدرس و میزان مهارت او

اگر قصد دارید در دوره های طراحی لباس و سایر دوره ها  ثبت‌نام کنید، از طریق همین صفحه با ما تماس بگیرید. همچنین اگر درباره سرفصل های دوره خیاطی و قیمت دوره ها سوال دارید، می‌توانید سوالات خود را به‌راحتی از طرق صفحه تماس با ما،  با کارشناسان به اشتراک گذاشته و پاسخ را در زمان کوتاهی دریافت کنید.

دوره های آموزش خیاطی، دریچه ای به دنیای خلاقیت

امروزه، دوره های آموزش خیاطی متعددی در سطوح مختلف، از مبتدی تا پیشرفته، برگزار می‌شوند. این دوره ها به شما کمک می‌کنند تا با اصول اولیه خیاطی مانند شناخت انواع پارچه، الگوسازی، برش و دوخت آشنا شده و مهارت‌های خود را در این زمینه ارتقا دهید.

 

دوره های آموزشی خیاطی

سفر در دنیای خیاطی، با یک کوک، برش و یا یک الگوی ساده شروع می‌شود و تا قله‌های ژورنال‌شناسی و دوخت لباس عروس ادامه می‌یابد. همان‌طور که بلند‌ترین سفرها با اولین قدم آغاز می‌شوند، دوره های خیاطی نیز در آموزشگاه خیاطی خوش ذوق با دوره مبتدی یا همان نازک‌دوزی زنانه شروع می‌شود و پس از آن سایر دوره‌ها مانند ضخیم دوزی، دوخت مانتو و… هنر دانشجویان را تکمیل می‌کند.

اگر هیچ‌چیز از خیاطی نمی‌دانید، باز هم می‌توانید با شرکت‌ در دوره های آموزشی آموزشگاه ما، از صفر شروع کنید و به تدریج یاد بگیرید. ما در این‌جا، سرفصل‌های‌های دوره خیاطی و مهارت‌هایی را که در هر کدام از آن‌ها می‌آموزید را معرفی می‌کنیم.

سخن پایانی

هنر خیاطی، هنری جذاب و کاربردی است که می تواند به شما در خلق لباس های زیبا و منحصر به فرد کمک کند. با شرکت در آموزش های خیاطی، می توانید مهارت های خود را در این زمینه ارتقا داده و از این طریق به خلاقیت و اعتماد به نفس خود نیز بیافزایید.

خیاطی می تواند به عنوان یک منبع درآمد و یا سرگرمی لذت‌بخش نیز مورد استفاده قرار گیرد.

با گذراندن دوره های تخصصی خیاطی و کسب مهارت های لازم، می توانید برای خود فرصت شغلی ایجاد کرده و از این طریق کسب درآمد کنید.

شما میتوانید برای شرکت در دوهرهای خطای با آموزشگاه در ارتباط باشید.

امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشد.

سوالات متداول

مهارت‌هایی که در دوره‌های آموزشی خیاطی آموزش داده می‌شود به نوع دوره و سطح آن بستگی دارد. اما به طور کلی، در این دوره‌ها مهارت‌های زیر آموزش داده می‌شود:

 • شناخت ابزار و لوازم خیاطی
 • آشنایی با انواع پارچه
 • نحوه ی برش پارچه
 • دوخت های ساده و پیشرفته
 • الگوسازی
 • دوخت انواع لباس

مدت زمان دوره کامل خیاطی به عوامل مختلفی مانند سطح مهارت شما، نوع دوره ی آموزشی، و برنامه ی آموزشی موسسه ی برگزار کننده ی دوره بستگی دارد.

به طور کلی:

 • دوره های مقدماتی خیاطی: 1 تا 3 ماه
 • دوره های نازک دوزی: 4 تا 6 ماه
 • دوره های ضخیم دوزی: 4 تا 6 ماه
 • دوره های تخصصی خیاطی: 1 تا 2 ماه

دوره‌های آموزشی خیاطی برای همه افراد مناسب است، چه خانم‌ها و چه آقایان. این دوره‌ها برای افراد مبتدی و باتجربه طراحی شده اند.

برای شرکت در دوره‌های مقدماتی خیاطی به هیچ پیش‌نیازی نیاز نیست. اما برای شرکت در دوره‌های تخصصی تر، لازم است که مهارت‌های اولیه خیاطی را بلد باشید.

هزینه دوره‌های آموزشی خیاطی به نوع دوره، سطح آن، موسسه ی برگزار کننده ی دوره و … بستگی دارد.

آخرین مقالات آموزشی ما