آشنایی با انواع سوزن چرخ خیاطی

آشنایی با انواع سوزن چرخ خیاطی
اشتراک گذاری مقاله
زمان مطالعه: 4 دقیقه

جهت آشنایی با انواع سوزن چرخ خیاطی، ابتدا باید بدانیم که هر نوع پارچه و کاربری خاص، نیاز به نوع خاصی از سوزن دارد. سوزن ها بر اساس ضخامت و نوع نوک طبقه بندی می شوند. برای مثال، سوزن های ریز برای پارچه های نازک و حساس نظیر ابریشم و ساتن مناسب هستند، در حالی که برای پارچه های ضخیم تر مانند جین و کنف، سوزن های ضخیم تر استفاده می شود. همچنین، سوزن هایی با نوک گرد برای بافت ها وجود دارند که از پارگی الیاف جلوگیری می کنند. علاوه بر ضخامت و نوع نوک، سوزن ها از نظر جنس نیز متفاوت هستند.

آشنایی با انواع سوزن چرخ خیاطی شامل درک تفاوت بین سوزن های فولادی معمولی و سوزن های تیتانیومی است که مقاومت بیشتری در برابر سایش و خوردگی دارند. برخی از سوزن ها هم دارای روکش های خاصی هستند که به کاهش اصطکاک کمک می کند و اجازه می دهند دوخت روان تری داشته باشید. بنابراین، انتخاب درست سوزن می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت دوخت و طول عمر چرخ خیاطی شما داشته باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم با انواع سوزن چرخ خیاطی آشنا شویم؛ با مجله آموزشگاه طراحی و دوخت خوش ذوق همراه باشید.

آشنایی با انواع سوزن چرخ خیاطی

سوزن DB ته گرد و بلند

سوزن DB ته گرد و بلند یکی از انواع سوزن چرخ خیاطی است که معمولا در دستگاه های صنعتی برای دوخت انواع خاصی از پارچه ها به کار می رود. این نوع سوزن با نوک گرد خود جهت دوخت پارچه های بافتنی و کشی مناسب است. زیرا احتمال آسیب دیدگی به الیاف پارچه را کاهش می دهد. طول بلندتر این سوزن ها امکان دوخت پارچه های ضخیم تر و چند لایه را فراهم می کند، که در صنایع تولید پوشاک و منسوجات خانگی بسیار کاربردی است. همچنین، استفاده از سوزن DB ته گرد و بلند در ماشین های خیاطی راسته دوز به بهبود کیفیت دوخت کمک می کند و موجب می شود که دوخت با دقت و استحکام بیشتری انجام شود. این سوزن ها برای انجام کارهای خاص و حرفه ای در صنعت پوشاک ضروری هستند و بخش مهمی از انواع سوزن چرخ خیاطی را تشکیل می دهند.

سوزن DC ته گرد و کوتاه یا سوزن زیگزاگ

سوزن DC ته گرد و کوتاه، که به عنوان سوزن زیگزاگ نیز شناخته می شود، یکی دیگر از انواع سوزن چرخ خیاطی است که بطور خاص جهت دوخت زیگزاگ و سردوز صنعتی طراحی شده است. این سوزن با نوک گرد و کوتاه تر خود برای جلوگیری از آسیب دیدگی پارچه های نرم و حساس همچون جرسی و سایر پارچه های کشی ایده آل است. استفاده از سوزن زیگزاگ امکان پذیرش حرکات چپ و راست ناگهانی سوزن را هنگام دوخت طرح های خاص و انواع دوخت های دشوار را فراهم می کند، که در نتیجه به تولید دوخت با کیفیت و زیبا منجر می شود.

سوزن DV مناسب برای چرخ میان دوز؛ یکی از انواع سوزن چرخ خیاطی

سوزن DV یکی از انواع سوزن چرخ خیاطی است که بطور خاص جهت استفاده در چرخ های میان دوز طراحی شده است. این نوع سوزن به دلیل توانایی طراحی منحصر به فرد خود، جهت دوخت پارچه های ضخیم و سخت تر مانند چرم و برزنت بسیار مناسب است. سوزن DV با قابلیت نفوذ قوی و مقاومت بالا در برابر شکستگی، اطمینان می دهد. که دوخت دقیق و بادوام باقی می ماند و همچنین به چرخکار اجازه می دهد. که با اطمینان بیشتری بر روی پروژه های سنگین و صنعتی کار کند. این سوزن ها در صنعت خیاطی برای تکمیل کارهای میان دوزی که نیاز به دقت و استحکام بالایی دارند، بسیار مطلوب هستند. اگر به دوخت لباس های ضخیم (اعم از کت چرمی، پالتو، پانچو و غیره) علاقه مند هستید، ما دوره ضخیم دوزی آموزشگاه خوش ذوق را به شما پیشنهاد می کنیم.

انواع سوزن چرخ خیاطی

سوزن HA بغل صاف مناسب برای چرخ خیاطی های خانگی

سوزن HA بغل صاف یکی از انواع سوزن چرخ خیاطی است که برای استفاده در چرخ های خیاطی خانگی طراحی شده است. این سوزن با طرف صاف خود که به سادگی در محل مشخصی از دستگاه قرار می گیرد. امکان نصب آسان و دقیق را فراهم می کند. سوزن HA بغل صاف جهت دوخت پارچه های معمولی و روزمره ایده آل است. و برای انواع پروژه های خانگی، از دوخت لباس و پرده ها تا تعمیرات ساده، بسیار مناسب می باشد. استفاده از این نوع سوزن در چرخ های خیاطی خانگی به خیاطان این امکان را می دهد. که با اطمینان بیشتری فعالیت کنند، چرا که این سوزن ها به خوبی با دستگاه هماهنگ هستند و کمترین احتمال آسیب به پارچه را دارند.

سوزن HA/DP یا ژرسه دوزی؛ آشنایی با انواع سوزن چرخ خیاطی

این سوزن معروف به سوزن ژرسه، دم سیاه، سرسیاه، گلدوزی یا ته آبی است. از این سوزن در چرخ های معمولی و برای دوخت پارچه های ریون و استرچ استفاده می شود. بطور کلی از این سوزن جهت دوخت پارچه های کشی، لخت، نایلونی، استرچ، ژرسه ها و نیز پارچه های خیلی ظریف استفاده می شود. (منبع)

تجربه خود را بنویسید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *